Cvjetnjak u Područnoj školi Cerić

Autor: Klaudija Wild, 24. 5. 2016.

Kako je sve počelo!?

Bili smo učenici 1. razreda. Stiglo je proljeće, a u našem selu proljetnica niotkud. Prošli smo ulice kako bi nam se proljetnice odnekud  pojavile , ali uzalud.

Znali smo da moramo nešto poduzeti, ne samo radi nas nego i svih budućih generacija.

U proljeće 2015. godine ideja, da imamo svoj cvjetnjak, ugledala je svjetlo dana. Uz pomoć roditelja zemljište je poorano i usitnjeno.Djeca su pokupila kamenčiće i ciglice. Zemljište je pognojemo.Djeca su zatim  usitnila zemlju i pripremila ju za sadnju. Uz pomoć roditelja posađeno je cvijeće koje su učenici donijeli.Uslijedilo je svakodnevno zalijevanje dok se biljke nisu primile. Dani su prolazili, a naš cvjetnjak,uživao je, gledajući naše znatiželjne poglede. S radošću smo iščekivali svaki novi cvijet. Odlazak u našu učionicu više nije bio isti. Uvijek bi nam pogled bio upućen, naravno u cvjetnjak.

Ove godine, već krajem siječnja počeli smo uživati u našem cvjetnjaku. Prvo su se pojavile visibabe, nedugo zatim i jaglaci, narcisi, ljubičice. Sada nam već cvjetaju prerunike i đurđice.

Proljetni radovi u cvjetnjaku su se i ovo proljeće nastavili. Bilo je potrebno plijeviti i okopavati. Ovo proljeće odlučili smo i ograditi cvjetnjak. U tome smo neizmjerno zahvalni tati, Mladenu Šprem koji  je cvjetnjaku dao sasvim jedan novi izgled.

U našem školskom dvorištu nalazi se i jedna žičana ograda obrasla šibljem. Odlučili smo unijeti malo zelenila i u taj dio dvorišta. Naravno, bez suradnje roditelja ne bi ništa bilo. Tata Krajinović i Posavi porezali su šiblje. Zatim su uz ogradu uklonili dio trave i ištihali ga. Učenici su ponovo usitnili zemlju i pokupili ciglice. Posadili smo  bršnjan koji će se penjati po ogradi i ozeliniti ju. Iz cvjetnjaka smo presadili maćuhice koje će unijeti i malo šarenila. Sada slijedi zalijevanje i čekanje da bršljan počne rasti.

Ali tome nije kraj! Već su nam u mislima nove ideje! Tko zna, možda još ovo proljeće!?

Učenici 3. razreda i učiteljica Jasna Rožman

Kraj školske godine!