Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Autor: Marija Lesandrić, 17. 11. 2016.

Hrvatski sabor donio je 29. listopada 1999. odluku o proglašenju dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., kako bi se dostojanstveno i primjereno odala počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada – simbola hrvatske slobode. Obljetnice su prigoda da se prisjetimo trenutaka i događaja koji su se zbili u povijesti i obilježili brojne ljudske živote.  Iz toga smo razloga danas dostojanstveno i u tišini zapalili svijeće ispred mjesne crkve i ceste prema Vukovaru. Zastali smo na trenutak te se u mislima, sjećanjima i molitvama poklonili gradu heroju i njegovim junacima. Prisjetili smo se svih hrabrih ljudi koji su branili Vukovar i našu domovinu te su za ideal slobode, života i zajedništva darovali ono najvrijednije, svoj život.

Pokloniti se žrtvama Vukovara, svojim prijateljima i suborcima, došli su i branitelji iz Orašja, koji će, kao i prethodnih godina, prenoćit će u našoj školi. Priredili smo im toplu dobrodošlicu i kratko porazgovarali s njima. Najveći dojam na nas ostavio je 72-godišnji učitelj koji je, umoran nakon mnogo propješačenih kilometara, djeci izmamio osmijehe na lica i ispričao zgode iz svoga radnoga vijeka. Sutra će se u tišini i molitvi zaputiti prema Vukovaru, a mi im želimo sretan povratak kući i od srca se zahvaljujemo na slatkim darovima kojima su obradovali naše učenike.

Svoje osjećaje pretočili smo bojom i riječima kroz likovne i literarne uratke. Oni sada krase našu školu i podsjećaju nas na žrtvu Vukovara koju nikada ne smijemo zaboraviti.  Na to će nas uvijek podsjećati riječi Siniše Glavaševića: „…Život je pun zagonetki, ali najzagonetnije je to kako od prijatelja nastaje neprijatelj. Jeste li ikad pomišljali zašto je lakše steći neprijatelja negoli prijatelja? … Zato, ako u vama ima ljubavi, ne štedite je. Podijelite, dajte djelić svoje ljubavi prvome do sebe i bit će manje neprijatelja. Za početak dovoljno je i to.“

« Travanj 2017 »