Pobjeda malih glagoljaša

Autor: Marija Lesandrić, 26. 2. 2017.

U okviru 250. godišnjice naše škole i našeg ovogodišnjeg velikog projekta, odlučili smo odati počast Zrinskima, velikim zagovarateljima glagoljice, po kojima škola nosi ime. Želja nam je bila predstaviti cijelu glagoljašku abecedu i starohrvatski spomenik pisan ovim pismom, Bašćansku ploču. Provodili smo brojne radionice za male glagoljaše, no najviše vremena, truda i zalaganja bilo je potrebno za izradu kostima. Kako nastojimo kod djece razvijati ekološku svijest, potrudili smo se reciklirati i iskoristi materijale koji su nam bili dostupni. Potrošili smo mnogo kartona, novina, ljepila i boje, no najvažniji sastojci i potrebni materijali bili su dobra volja, smijeh i radost stvaranja. Posebno smo ponosni što su djeca kostime izrađivala samostalno uz podršku svojih učiteljica.

S nestrpljenjem smo dočekali 26. veljače kako bismo odjenuli svoje kostime, stavili krune, nabacili široki osmijeh, zagrijali glasnice i mnogobrojnoj publici pokazali što smo marljivo pripremili.

Ovogodišnja, jubilarna, 20. po redu Vinkovačka pokladna povorka okupila je više od 20 skupina s preko 900 sudionika. Ovo je rekordan broj u povijesti Vinkovačkog karnevala, a ponosni smo što smo i mi, po prvi puta, bili dijelom ove vesele družine. Skladnim koracima, držeći se za ruke i mašući mnogobrojnoj okupljenoj publici, naše su se kraljice i kraljevi veličanstveno popeli na pozornicu i otpjevali pjesmu koju smo sami osmislili. Gromoglasna podrška publike dala nam je naslutiti da smo ostali zapaženi, no prava erupcija emocija, smijeha i veselja nastupila je kada nas je kraljica karnevala proglasila pobjednicima. Nagrada za najbolju skupinu odlazak je na Riječki ili Opatijski karneval sljedeće godine, a tome se iskreno radujemo. Uz zaslužene krafne i sokiće, ostalo nam je jedino zaključiti: „Dođosmo, vidjesmo i pobjedismo!“

Glagoljica staro pismo,

mučili se dugo nismo.

Učismo po jedno slovo,

svaki dan iskustvo novo.

Glagoljat je jako lako,

to sad može od nas svatko.

Povijest očuvat nam je želja,

uzmi glagoljicu za prijatelja.

Došli smo iz Zrinskih škole,

glagoljicu djeca vole.

Ponosan bi Zrinski bio,

kad bi nas sad vidio.

Ploču Bašćansku mi cijenimo,

kraljem Zvonom ponosimo.

Uči, piši, pjevaj, pleši,

iza maske ti se smiješi.

Mi smo danas sretni jako,

jer ovakve maske nema svatko!

Ozarena su nam lica,

vičemo svi gla-go-lji-ca!!!

Proslava 250 obljetnice škole u Nuštru i 45 godina rada u (n)ovoj školi

Poštovani posjetitelji web stranice naše škole,

započeli smo još jednu školsku godinu sa željom da bude uspješnija od prethodne, da učenici prošire svoje znanje, obogate  se novim spoznajama, uživaju u zanimljivim aktivnostima zajedno sa svojim učiteljima.

Volja, rad i trud i dosad su bili naš prokušani recept za uspjeh, stoga se nadam da ćemo i ovu godinu okončati, kao i prošlu, ponosni na niz uspješnih priznanja s različitih natjecanja (od županijskih do državnih) u kojima su naši učenici pokazali zavidno znanje, ali i odlične sportske vještine.

Posebnu pohvalu treba odati savjesnoj i vrlo dobro organiziranoj provedbi različitih projekata, posebno onih u humanitarne svrhe, u koje su osim učenika vrlo aktivno i predano bili uključeni i roditelji te svojim doprinosom pružili lijep i poticajan primjer djeci.

Zato mi je posebno drago što, evo već na početku ove školske godine, mogu najaviti veliki projekt proslavu 250 obljetnice škole u Nuštru i 45 obljetnice rada u (n)ovoj školi – te pozvati sve učenike, učitelje, roditelje i sve mještane da nam pomognu u tome. Ovaj veliki jubilej trebamo dostojno i s ponosom obilježiti, a to ćemo uspjeti, ako se svi potrudimo.

Ciljevi  projekta:

• Njegovati domoljubne osjećaje te razvijati svijest o pripadnosti hrvatskome narodu
  • Tekovine Domovinskog rata, ratno i poratno vrijeme čuvati kao naslijeđe za  budućnost.
  • Njegovati ljubav prema domovini, njezinoj povijesti, kulturi i običajima, ljepoti jer:

„Narodi propadaju samo onda kad izgube uspomenu na svoju prošlost“ i

„Navik on živi, ki zgine pošteno“.

Vrijeme ostvarivanja projekta:

Projekt se ostvaruje od početka školske godine ( 1. rujna 2016.) do Dana škole ( 29. travnja 2017.)

Dođite u školu sa savjetima, starim fotografijama i spremnošću za pomoć.

Vaša ravnateljica

« Ožujak 2017 »