Izložba ilustracija- Osijek, grad susreta kultura

Autor: Sanja Lovrić, 30. 4. 2018.

Izložbom Osijek, grad susreta kultura želimo ukazati na važnost očuvanja identiteta, jezika i kulturnih posebnosti svih etničkih i kulturnih grupa te promovirati zajedničko kulturno nasljeđe kao vrijednost zajednice i sliku koja najbolje pokazuje širinu i otvorenost grada na Dravi i njegovih stanovnica i stanovnika.

Izložba ilustracija oživljuje put riječi, govora, različitosti, prepoznavanja- oživljuje priču susreta kultura. Izložbu čine dvije cjeline od kojih prva ilustrira esekersi govor koji nas podsjeća na govor naših starih, naših majki i baka, našeg djetinjstva. Drugi dio izložbe nam otvara prostor zagonetnosti i jedinstvenosti svakog jezika.

Grad Osijek oduvijek je izrazito multikulturna sredina. Danas u Osijeku, uz pripadnike hrvatskog većinskog naroda, žive pripadnice i pripadnici čak 22 nacionalne manjine, od kojih je, prema posljednjem popisu stanovništva, njih 11 u porastu, dok je druga polovina u nešto manjem broju.

Ta nepobitnost bogatstva kulture ujedno Hrvatsku čini zemljom s najvećim brojem službenih manjinskih jezika u Europskoj uniji.

Valja istaknuti da se svih 20 jezika koji nose status službenih manjinskih jezika govore u gradu Osijeku. Sredine koje uspijevaju njegovati kulturnu raznolikost zadržavaju svoje stanovništvo, ali i privlače novo. To su mjesta gdje se djeca i odrasli uče toleranciji, međusobnom poštivanju i uvažavanju različitosti.

« Kolovoz 2018 »

VREMENICI 2017/2018.