Posjet zagorskim bregima

Autor: Ika Gluvaković, 6. 6. 2018.

Buđenje u ranu zoru toga dana nije bilo teško našim šestašima. Svaka prilika za učenje na drugačiji način, otkrivanje ljepota naše domovine i zajedničko druženje je dobrodošla. Odlučili smo pobliže upoznati Hrvatsko zagorje i njegove znamenitosti.

Ugodna vožnja autobusom dovela nas je do naše prve postaje, grada Varaždina. Prekrasan barokni grad, nekadašnji glavni grad Hrvatske, pružio nam je dobrodošlicu prekrasnim sunčanim vremenom, hladovinom drveća brojnih parkova i zamamnim mirisom lipa koji nas je posvuda pratio. Posjetili smo staru jezgru grada, katedralu, gradsko groblje, a kamene popločene ulice su nas vratila u neka druga vremena. Pozvani smo na jubilarni 20. Špancirfest koji se održava ove godine u kolovozu. Iako smo se oduševili Varaždinom i ljubaznošću njegovih stanovnika morali smo nastaviti svoje putovanje u dvorac Trakošćan. Teško je zamisliti život  prijašnjih ljudi jer današnju tehnologiju i blagodati modernog života uzimamo zdravo za gotovo, zato su dvorci i muzeji pravo bogatstvo koje nam ipak uspijeva donekle približiti nekadašnji način života. Posebno su se učenici oduševili pogledom koji se pruža s jednog vidikovca, kuhinjskim predmetima i oruđem.  Komentirali su kako još uvijek neke predmete brižno čuvaju njihovi djedovi i bake. Voditeljica puta, gospođica Tihana, na sažet, razumljiv i zanimljiv način uvela nas je u priču o povijesti dvorca i njegovih ukućana. Dug dan je završio na najbolji mogući način, kupanjem u brojnim bazenima Termama Tuhelj  i ukusnom večerom. Poslije večere prošetali smo okolicom  i spontano započeli igrati nogomet. Slijedilo je druženje i odlazak na spavanje.  Lijepo vrijeme dočekalo nas je i sljedeći dan pa smo se nakon doručka uputili na bazene. Brzo je proletjelo vrijeme kupanja i uputili smo se prema svojim sobama kako bismo se spakirali i pošli na ručak. Zadnja postaja bila je Krapina i njezin čuveni Muzej krapinskih neandertalaca  gdje smo se upoznali sa životom prastanovnika naše Zemlje i saznali smo brojne zanimljivosti. Razgledavanje se odvijalo uz pratnju kustosa, multimedijalnih i interaktivnih materijala. Vrijeme izleta približilo se kraju i pošli smo svojim kućama sretni, osunčani  i obogaćeni novim znanjima. Uživali smo s našim predobrim učenicima učiteljica Ika Gluvaković , učitelj Leopold Volf i razrednica Klaudija Wild.

Do sljedećeg izleta….

« Listopad 2018 »