Ovaj mjesec: 2005

Nacionalna smotra Turističke kulture
Autor: Marija Lesandrić, 23. 10. 2019.

Ovogodišnji, 12. po redu, natječaj Odjela za prosvjetu, kulturu, šport, informiranje i tehničku kulturu uz podršku Agencije za odgoj i obrazovanje pod nazivom  „Kako su se liječili naši stari“ imao je za cilj potaknuti učenike da osvijeste i nauče što više o ulozi baštine, kulturnih i prirodnih vrednota svoga zavičaja i domovine te u svemu tome prepoznaju turistički potencijal. Tema natječaja bila je posvećena narodnoj medicini, a podrazumijevala je istraživanje nematerijalne kulturne baštine koja predstavlja naš zavičaj. Ovom mišlju vodili smo se pri planiranju, provođenju i evaluiranju našega cjelogodišnjeg projekta „Slika moga zavičaja“. Naš trud prepoznat je i pozvani smo kao jedna od pet osnovnih škola koje su imale čast predstaviti svoj projekt na Smotri Turističke kulture koja se ove godine održavala pod visokim pokroviteljstvom Sabora Republike Hrvatske na otoku Hvaru.

U natjecanju su mogli sudjelovati svi učenici osnovnih i srednjih škola, đačkih domova kao i posebnih odgojno-obrazovnih ustanova, a ovogodišnja 12. Smotra okupila je zavidan broj prijavljenih sudionika. Iznimna nam je čast što je povjerenstvo sastavljeno od stručnjaka za obrazovanje, kulturu i turizam odabralo PŠ Marinci i naš projekt kao jedan od pet najupečatljivijih uradaka osnovnih škola iz cijele Republike Hrvatske. Uz našu školu, predstavile su se i škole iz Ivanca, Tučepa, Đelekovca i Sinja te srednje škole iz Vele Luke, Poreča, Varaždina, Bjelovara i Lovrana. Veliki je ovo uspjeh, kako za našu školu, tako i za širu lokalnu zajednicu jer smo bili jedini predstavnici Slavonije i Baranje, a ujedno i najmlađi sudionici svečanoga skupa.

Odlukom stručnog povjerenstva dobili smo priznanje „Škola prijatelj baštine i turizma“ za dugogodišnji kreativan i inovativan rad na području istraživanja i očuvanja baštine u kontekstu promišljanja turističkog razvoja zavičaja. Osim velikog priznanja, nagrađeni smo i trodnevnim boravkom na Hvaru za autore, odnosno predstavnike projektnih timova.

Kroz projekt, naglasak nije bio na istraživanju univerzalnog karaktera narodne medicine već na onome lokalnome u kojemu smo prepoznali brojne mogućnosti, a između ostaloga i turističku iskoristivost. Integrirali smo navedeni sadržaj u izvannastavne aktivnosti i tako sačuvali dječju želju za otkrivanjem novoga, poticali stvaralački duh te ujedinili radost igre i učenja pod zajedničkim nazivnikom – zdravlje iz prirode – narodna medicina. Cilj nam je bio popularizirati narodnu medicinu, osvijestiti važnosti očuvanja narodnih recepata i tajni kao simbola hrvatskoga kulturnog i folklornog identiteta te promicati turističku iskoristivost navedenoga.

Uvidjevši koliko je našim učenicima bilo zanimljivo istraživati, odlučile smo naša saznanja i otkrića pretvoriti u stihove koji će zajedno tvoriti zbirku pjesama namijenjenih malim čitateljima, ali i onim starijima koje će zasigurno podsjetiti na djetinjstvo i sve „bakine metode liječenja“. Ponosne smo što su sve pjesmice i ilustracije nastale u školi, a na dječje iskren način opisuju dio slavonskoga duha, tradicije i narodne medicine koja sa sobom nosi više od samoga lijeka. Ona je nekada bila izvor druženja, sijela i života u punom smislu riječi. Odraz toga duha protkan je kroz svaki stih, a naši su učenici uvijek iznova iskreno uživali u radosti otkrivanja i stvaranja. Sve pjesmice, kao i ilustracije, rad su učenika drugog i trećeg razreda Područne škole Marinci i njihovih učiteljica, a zajedničkim snagama, stvorili smo materijalni trag koji u ima duhovnu, kulturnu, tradicijsku i turističku vrijednost. Razvijajući kod učenika empatiju, odlučili smo svaku pjesmicu pročitati i tako stvoriti zvučnu knjigu.

Naši učenici predstavili su projekt, a za svoj su suvereni i upečatljiv nastup dobili posebne pohvale dr. sc. Nansi Ivanišević, predsjednice organizacijskog odbora, dr. sc. Mile Bulić, predsjednice ocjenjivačke komisije te dr. sc. Dubravke Brezak Stamać ravnateljice Agencije za odgoj i obrazovanje. Priznanja, zahvalnice i darovi uručeni su im na svečanosti zatvaranja Smotre.

Koliko su naši učenici i njihov nastup bili zapaženi govori i činjenica da su novinari Hrvatske radio televizije upravo njih predložili i odabrali za sudjelovanje u stvaranju priloga za emisiju Pozitivno. Iako nas je sve pomalo obuzela trema, pred kamerama smo uspješno predstavili našu školu i projekt Slika moga zavičaja.

Cilj ovoga projekta bio je osvijestiti kod učenika da je narodna medicina dio hrvatske kulture i baštine koju moramo poštivati, njegovati i otrgnuti ju od zaborava. Pomalo neskromno možemo reći da smo uspjele. Mjerilo uspjeha ovoga puta nisu nam ocjene, nego iskreni osmijesi i zadovoljstvo učenika, njihova želja za daljnjim radom i učenjem te radost stvaranja kroz koju se opetovano provlači ljubav prema zavičaju, ravnici i srcu najdražoj Slavoniji.

Kući smo se vratili sretni, zadovoljni i posebno ponosni jer smo našu županiju, školu, selo i Općinu Nuštar predstavili na najbolji mogući način.

Učiteljice Nevenka Škrabo i Marija Lesandrić