"Zasadi stablo, ne budi panj!"

Autor: Marija Lesandrić, 4. 3. 2021.

Učenici PŠ Marinci i ove su godine sudjelovali u najvećoj, najrasprostranjenijoj i najmnogobrojnijoj kampanji sadnje stabala u Hrvatskoj – „Zasadi stablo, ne budi panj!“ Cilj je ove nacionalne kampanje razvijati ekološku svijest o klimatskim promjenama te stvarati kolektivno zadovoljstvo aktivnostima usmjerenima na očuvanje okoliša.

„Odaberi, iskopaj, zalij, zasadi i označi na karti“ putokaz je svim sudionicima ovoga projekta, a glavna je ideja vodilja zasaditi u svojim mjestima što više stabala te ozeleniti svoje životne i radne sredine.

Ove smo godine od strane organizatora dobili šest sadnica zelenoga gorskoga jasena. Njih je posadilo šestero učenika četvrtoga razreda te su tako postali njihovi „kumovi“ i obećali su brinuti se o njima. Zahvaljujući donacijama roditelja naših učenika, posadili smo još nekoliko stabala, a posebno nas vesele sadnice hrasta i jabuke, simbola našega kraja.

Raduje nas zaista veliki odaziv roditelja i učenika, a posebno onih najmanjih koji tek trebaju zakoračiti u svijet znanja. Dobre volje, marljivih ruku i toplih zraka sunca nije nedostajalo, a sada nam preostaje brinuti o našim stablima i strpljivo čekati prvu hladovinu i slatke plodove.

Uspjeh ove građanske inicijative, osim činjenice da je provedena na nacionalnoj razini, jedinstven je po tome što su sve prostorne aktivnosti (sadnje) javno i transparentno iskazane kroz webGIS kartografsku aplikaciju. Geovizualizacija zasađenih lokacija primarno ima za cilj informirati širu javnost o opsegu i rezultatima građanske inicijative te ukazati na vjerodostojnost i točnost iznesenih podataka. Na navedenoj karti možete pronaći i našu područnu školu te pogledati što smo i gdje zasadili.

« Travanj 2021 »

"ŠKOLA ZA ŽIVOT"