« Svibanj 2024 »

Zalijepi marku i - šalji!
Autor: Miroslava Vekić, 10. 5. 2011.

Svjetski dana pisanja pisama, 11. svibnja

Jesu li   pisma pisana rukom i poslana poštom tek razlog o kojem se danas govori s podsmijehom?

Može li išta što uza se ima  ‘elektroničko’ biti romantično, uključujući i elektroničku poštu?

Prenosi li papir autentičnije i snažnije, s otiscima prstiju pošiljatelja, i otiske njegovih emocija? Sad kad nam je pisati sinonim za tipkati, svaka rukom pisana i staromodnom poštom odaslana riječ, ako nije dio kakve administrativne obavijesti, a ne  pozitivnim emocijama - postaje prava rijetkost.

Budite sretnici koji imaju kome napisati par riječi i rečenica i pri tome se nećete  mučiti redajući slova u  riječi i rečenice.  Neka  vam slova ne kapaju na papir ili zaslon,  već  neka teku poput slapa, čisto i nezaustavljivo, jer vi to možete!mail

U povodu Svjetskog dana pisanja pisama, 11. svibnja, održat će se   radionica oblikovanja pisma. U današnje vrijeme pisanje pisama je zaboravljena i izgubljena vještina.  Suvremene tehnologije sms-poruke, e-mailovi sve više potiskuju oblikovanje i slanje pisama klasičnom poštom. Moderni načini komunikacije poništavaju prisnost i toplinu koja se mogla osjetiti u starinskom dopisivanju.
Prigodom pisanja pisma valja imati na umu njegovu strukturu, glavne elemente, slijed, oblikovanje i razradu misli te pravopisnu normu standardnoga jezika.
Odredili smo odgojne, obrazovne i funkcionalne ciljeve od kojih kao najvažnije ističemo: produbljivanje znanja o pismu kao sredstvu pisane komunikacije - struktura pisma, raspored sadržaja, uloga poznavanja pravopisne norme; razvijanje ljubavi prema ljepoti pisanog izraza, stvaranje navike pisanog izražavanja; razvijanje vještine pisanja i razmišljanja te razvijanje svijesti o vrijednosti  hrvatskoga standardnog jezika.
Učenici su dobili zadatak oblikovati jedno osobno pismo i u njemu primatelju prenijeti svoje tople želje. Primatelji su bile osobe koje na neki način sudjeluju u životu škole, a na njihove adrese uglavnom pristižu samo službeni dopisi.  Stoga smo ih ovim pismima željeli iznenaditi. Posebnu pažnju posvetili smo oblikovanju omotnica, koje smo sami dizajnirali. Kao glazbena podloga poslužila je pjesma Pišem pismo tinta mi se proli.