Dan kravate
Autor: Administrator , 16. 10. 2015.

U našoj školi danas je obilježen Dan kravate. Svi učenici, učitelji, stručne suradnice i ravnateljica izgledali su otmjeno i svečano, ponosni na činjenicu što je kravata - hrvatski proizvod, dio našeg kulturnog i povijesnog naslijeđa.

DAN KRAVATE U HRVATSKOJ I SVIJETU

Hrvatsko podrijetlo kravate

U vrijeme Tridesetogodišnjeg rata u 17. stoljeću (1618.-1648.), hrvatski vojnici posvuda na glasu kao iznimni ratnici, pristupili su francuskoj kraljevskoj vojsci. Pored vojne vještine odlikovali su se i jednim detaljem. Nosili su rupce omotane oko vrata. Taj rubac zavezan u čvor brzo se proširio i kao modni detalj te preuzima etničko ime: naziv za narod – Cravates (Croates, Hrvati) postaje i naziv za predmet – kravatu.

Kravata je „izniman primjer hrvatskog dizajna planetarne vrijednosti“ (Boris Ljubičić), jedini hrvatski simbol univerzalno poznat i cijenjen, a istodobno prepoznatljiv kao hrvatski. Hrvati su svijetu podarili kravatu, a drugi su je narodi dalje usavršavali i učinili je općim simbolom otmjenosti i muške kulture odijevanja, modnim detaljem za koji se sve više zanimaju i žene.

Krajem 20. stoljeća kravata se ponovno „vratila“ svom hrvatskom izvorištu. Do 1990. godine ta izvanredna činjenica hrvatskog podrijetla kravate uglavnom nije bila sastavni dio hrvatske samosvijesti, a o hrvatskom podrijetlu kravate u svijetu su znali samo rijetki znanstvenici. Danas je kravata „zacijelo najprepoznatljiviji hrvatski suvenir i svojevrsni simbol…, prikladna je za promociju Hrvatske jer je već u svijetu opće prihvaćena te je istodobno i hrvatska i svjetska.

Kravata je univerzalni simbol otmjenosti i kulture odijevanja, ali njezin moćni simbolički potencijal sadrži i druge vrijednosti. Vertikala kravate simbolizira ljudsku vertikalu – ljudsko dostojanstvo i samosvijest, trenutke svečanosti i slavljenja, uspješnost i poslovni duh, … Svojom lepršavošću, pak, s jedne strane, i čvorom, s druge strane, kravata „veže“ slobodu i odgovornost. Potiče nas da u komunikaciju uđemo svjesniji svog dostojanstva i dostojanstva drugih, svoje slobode ali i svojih odgovornosti. Zbog svoje goleme simboličke snage, kravata ima epohalnu važnost za Hrvatsku i svijet.

Budući da potječe od Hrvata, Hrvatski sabor iskazao je kravati posebnu počast, proglasivši 2008. godine 18. listopada Danom kravate u Republici Hrvatskoj.

xdan_kravate.jpg (116.27 KB)